Jelena Ostapenko, Venus Williams and Daria Gavrilova headline the opening day's play at the Australian Open.
WTA Staff
January 13, 2018

Play starts at 11am

ROD LAVER ARENA

Jelena OSTAPENKO (LAT) [7] vs Francesca SCHIAVONE (ITA) 

Venus WILLIAMS (USA) [5] vs Belinda BENCIC (SUI)

Followed by 2 Men’s Singles matches

Daria GAVRILOVA (AUS) [23] vs Qualifier 

MARGARET COURT ARENA

Sloane STEPHENS (USA) [13] vs Shuai ZHANG (CHN)

Followed by Men’s Singles match

Not before 3pm
Samantha STOSUR (AUS) vs Monica PUIG (PUR) 

Not before 7pm
Mihaela BUZARNESCU (ROU) vs Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] 

HISENSE ARENA

Sofia KENIN (USA) vs Julia GOERGES (GER) [12]

Timea BABOS (HUN) vs CoCo VANDEWEGHE (USA) [10]

SHOW COURT 2

Taylor TOWNSEND (USA) vs Magdalena RYBARIKOVA (SVK) [19]

Dominika CIBULKOVA (SVK) [24] vs Kaia KANEPI (EST)

SHOW COURT 3

After Men’s Singles match

Jaimee FOURLIS (AUS) vs Olivia ROGOWSKA (AUS)

After Men’s Singles match

Qualifier vs Elina SVITOLINA (UKR) [4] 

COURT 5

Kirsten FLIPKENS (BEL) vs Alison RISKE (USA)

After 2 Men’s Singles matches

Jana FETT (CRO) vs Misa EGUCHI (JPN) 

COURT 7

Irina-Camelia BEGU (ROU) vs Ekaterina MAKAROVA (RUS) [31]

After Men’s Singles match

Shuai PENG (CHN) [25] vs Qualifier

COURT 8

After Men’s Singles match

Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) [15] vs Kateryna KOZLOVA (UKR)

COURT 10

Ying-Ying DUAN (CHN) vs Mariana DUQUE-MARIÑO (COL) 

After Men’s Singles match

Qualifier vs Pauline PARMENTIER (FRA) 

COURT 12

After Men’s Singles match

Aleksandra KRUNIC (SRB) vs Anett KONTAVEIT (EST) [32]

Qualifier vs Kateryna BONDARENKO (UKR)

COURT 13

After Men’s Singles match

Jennifer BRADY (USA) vs Magda LINETTE (POL)

After Men’s Singles match

Qualifier vs Daria KASATKINA (RUS) [22]

COURT 14

Monica NICULESCU (ROU) vs Mona BARTHEL (GER) 

After Men’s Singles match

Qualifier vs Johanna LARSSON (SWE)

COURT 15

Alizé CORNET (FRA) vs Xinyu WANG (CHN)

Kiki BERTENS (NED) [30] vs Catherine BELLIS (USA)

COURT 19

After Men’s Singles match

Maria SAKKARI (GRE) vs Katerina SINIAKOVA (CZE)

Carla SUÁREZ NAVARRO (ESP) vs Qualifier

COURT 20

Alison VAN UYTVANCK (BEL) vs Petra MARTIC (CRO)

After 2 Men’s Singles matches

Not before 5pm
Qualifier vs Elise MERTENS (BEL) 

COURT 22

After 2 Men’s Singles matches

Nicole GIBBS (USA) vs Qualifier