The second round gets underway on Wednesday, with Caroline Wozniacki, the Williams sisters and Victoria Azarenka all in action.
WTA Staff
July 3, 2018

All start times are local London time. For full Order of Play and to watch live streaming, visit Wimbledon's official site.

CENTRE COURT (1:00PM start)
[1] Karolina PLISKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR)
Following 1 ATP match
Viktoriya TOMOVA (BLR) v [25] Serena WILLIAMS (USA)

CENTRE COURT (1:00PM start)
Alexandra DULGHERU (ROU) v [9] Venus WILLIAMS (USA)
Ekaterina MAKAROVA (RUS) v [2] Caroline WOZNIACKI (DEN)

NO.2 COURT (11:30AM start)
Following 1 ATP match
[12] Agnieszka RADWANSKA (POL) v Lucie SAFAROVA (CZE)
Following 1 ATP match
Lesia TSURENKO (UKR) v [23] Barbora STRYCOVA (CZE)

NO.3 COURT (11:30AM start)
Katie SWAN (GBR) v [29] Mihaela BUZARNESCU (ROU)
Following 2 ATP matches
Tatjana MARIA (GER) v Kristina MLADENOVIC (FRA)

COURT 12 (11:30AM start)
Luksika KUMKHUM (THA) v [10] Madison KEYS (USA)
Following 2 ATP matches
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Ons JABEUR (TUN)

COURT 18 (11:30AM start)
Following 1 ATP match
[20] Kiki BERTENS (NED) v Anna BLINKOVA (RUS)

COURT 5 (11:30AM start)
Ana BOGDAN (ROU) / Kaitlyn CHRISTIAN (USA) v Aliaksandra SASNOVICH (BLR) / DUAN Ying-Ying (CHN)

COURT 6 (11:30AM start)
Following 1 ATP match
Shuko AOYAMA (JPN) / Jennifer BRADY (USA) v Darija JURAK (CRO) / WANG Qiang (CHN)
Following 1 ATP match
Gabriela DABROWSKI (CAN) / XU Yifan (CHN) v Olga SAVCHUK (UKR) / Alison RISKE (USA)

COURT 7 (11:30AM start)
Anett KONTAVEIT (EST) / Monica PUIG (PUR) v [12] Nicole MELICHAR (USA) / Kveta PESCHKE (CZE)
Following 1 ATP match
Maria IRIGOYEN (ARG) / Carina WITTHOEFT (GER) v Kaia KANEPI (EST) / Andrea PETKOVIC (GER) 

COURT 8 (11:30AM start)
Rebecca PETERSON (SWE) v Donna VEKIC (CRO)

COURT 9 (11:30AM start)
Following 1 ATP match
Christina McHALE (USA) / Jelena OSTAPENKO (LAT) v Naomi BROADY (GBR) / Asia MUHAMMAD (USA)
Katie BOULTER / Katie SWAN (GBR) v [14] Lucie HRADECKA (CZE) / HSIEH Su-Wei (TPE)
Elise MERTENS (BEL) / Demi SCHUURS (NED) v Sorana CIRSTEA / Sara SORRIBES TORMO (ESP)

COURT 10 (11:30AM start)
Following 1 ATP match
Sofia KENIN (USA) / Sachia VICKERY (USA) v Nicola GEUER (GER) / Viktorija GOLUBIC (SUI)
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) / Ajla TOMLJANOVIC (AUS) v [13] Kirsten FLIPKENS (BEL) / Monica NICULESCU (ROU)

COURT 11 (11:30AM start)
Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) / Samantha STOSUR (AUS) v Nadiia KICHENOK (UKR) / Anastasia RODIONOVA (AUS)
Following 2 ATP matches
Maria SAKKARI (GRE) / Donna VEKIC (CRO) v HAN Xin-Yun (CHI) / Luksika KUMKHUM (THA)

COURT 14 (11:30AM start)
Sorana CIRSTEA (ROU) v Evgeniya RODINA (RUS)
Following 1 ATP match
[13] Julia GOERGES (GER) v Vera LAPKO (BLR)

COURT 15 (11:30AM start)
Following 2 ATP matches
Veronika KUDERMETOVA (RUS) / Aryna SABALENKA (BLR) / Danielle COLLINS (USA) / Jessica MOORE (AUS)

COURT 16 (11:30AM start)
Following 2 ATP matches
Belinda BENCIC (SUI) / Kateryna KOZLOVA (UKR) / Lara ARRUABARRENA (ESP) / Arantxa PARRA SANTONJA (ESP)

COURT 17 (11:30AM start)
Andrea PETKOVIC (GER) v Yanina WICKMAYER (BEL)
After 1 ATP match
Madison BRENGLE (USA) v Camila GIORGI (ITA)

To Be Arranged - Not Before 5:00pm
[11] Raquel ATAWO (USA) / Anna-Lena GROENEFELD (GER) v Xenia KNOLL (SUI) / Anna SMITH (GBR)
Ysaline BONAVENTURE (BEL) / Bibiane SCHOOFS  (NED) v [7] CHAN Hao-Ching (TPE) / Zhao-Xuan YANG (CHN)