ARTHUR ASHE STADIUM (starts 12 noon)

Sloane STEPHENS (USA) [3] vs. [Q] Anhelina KALININA (UKR)
Starts 7pm
Serena WILLIAMS (USA) [17] vs. Carina WITTHOEFT (GER)

LOUIS ARMSTRONG STADIUM (starts 11am)

Tatjana MARIA (GER) vs. Elina SVITOLINA (UKR) [7]
Camila GIORGI (ITA) vs. Venus WILLIAMS (USA) [16]
Starts 7pm
After 1 ATP match
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [12] vs. [Q] Karolina MUCHOVA (CZE)

GRANDSTAND

After 1 ATP match
Julia GOERGES (GER) [9] vs. Ekaterina MAKAROVA (RUS)
After 1 ATP match
Maria SAKKARI (GRE) [32] vs. Sofia KENIN (USA)

COURT 17

[WC] Victoria AZARENKA (BLR) vs. Daria GAVRILOVA (AUS) [25]
After 2 ATP matches
Lucie SAFAROVA (CZE) vs. Ashleigh BARTY (AUS) [18]

COURT 5

Barbora STRYCOVA (CZE) [23] vs. Lara ARRUABARRENA (ESP)
After 1 ATP match
Ana BOGDAN (ROU) vs. Karolina PLISKOVA (CZE) [8]

COURT 10

After 1 ATP match
WANG Qiang (CHN) vs. Irina-Camelia BEGU (ROU)
After 1 ATP match
Vania KING (USA) vs. Rebecca PETERSON (SWE)

COURT 13

Vera LAPKO (BLR) vs. Elise MERTENS (BEL) [15]
[WC] Claire LIU (USA) vs. Anastasija SEVASTOVA (LAT) [19]

COURT 4

After 1 ATP match
[WC] Jennifer BRADY (USA) / Asia MUHAMMAD (USA) vs. Nicole MELICHAR (USA) / Kveta PESCHKE (CZE) [8]

COURT 6

Lesley KERKHOVE (NED) / Lidziya MAROZAVA (BLR) vs. Alicja ROSOLSKA (POL) / Abigail SPEARS (USA) [12]
After 1 ATP match
Alison RISKE (USA) / Taylor TOWNSEND (USA) vs. CHAN Hao-Ching (TPE) / YANG Zhaoxuan (CHN) [10]
Nadiia KICHENOK (UKR) / Anastasia RODIONOVA (AUS) vs. Magda LINETTE (POL) / Ajla TOMLJANOVIC (AUS)

COURT 7

[WC] Catherine MCNALLY (USA) / Whitney OSUIGWE (USA) vs. Monique ADAMCZAK (AUS) / Desirae KRAWCZYK (USA)
Dalila JAKUPOVIC (SLO) / Irina KHROMACHEVA (RUS) vs. Anabel MEDINA GARRIGUES (ESP) / Arantxa PARRA SANTONJA (ESP)
After 1 ATP match
Kaia KANEPI (EST) vs. [Q] Jil TEICHMANN (SUI)

COURT 8

After 1 ATP match
Eri HOZUMI (JPN) / Veronika KUDERMETOVA (RUS) vs. Samantha STOSUR (AUS) / ZHANG Shuai (CHN)

COURT 9

After 2 ATP matches
Kirsten FLIPKENS (BEL) / Alison VAN UYTVANCK (BEL) vs. Timea BABOS (HUN) / Kristina MLADENOVIC (FRA) [2]
Sorana CIRSTEA (ROU) / Sara SORRIBES TORMO (ESP) vs. Lyudmyla KICHENOK (UKR) / Laura SIEGEMUND (GER)

COURT 11

After 2 ATP matches
[WC] Caroline DOLEHIDE (USA) / Christina MCHALE (USA) vs. [WC] Varvara LEPCHENKO (USA) / Bernarda PERA (USA)
Raquel ATAWO (USA) / Anna-Lena GROENEFELD (GER) [14] vs. Michaella KRAJICEK (NED) / Pauline PARMENTIER (FRA)

COURT 12

Nao HIBINO (JPN) / Oksana KALASHNIKOVA (GEO) vs. Belinda BENCIC (SUI) / Kateryna KOZLOVA (UKR)

COURT 14

Shuko AOYAMA (JPN) / DUAN Yingying (CHN) vs. Aliaksandra SASNOVICH (BLR) / Galina VOSKOBOEVA (KAZ)
After 1 ATP match
Timea BACSINSZKY (SUI) / Vera ZVONAREVA (RUS) vs/ Irina BARA (ROU) / Alizé CORNET (FRA)

COURT 15

After 1 ATP match
Darija JURAK (CRO) / Xenia KNOLL (SUI) vs. HSIEH Su-Wei (TPE) / Aryna SABALENKA (BLR)
Barbora KREJCIKOVA (CZE) / Katerina SINIAKOVA (CZE) [1] vs. Kateryna BONDARENKO (UKR) / Aleksandra KRUNIC (SRB)