All courts start at 11am

ROD LAVER ARENA

Veronica CEPEDE ROYG vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6]

After Men’s Singles match

Simona HALEP (ROU) [1] vs Destanee AIAVA (AUS)

After Men’s Singles match

Ashleigh BARTY (AUS) [18] vs Aryna SABALENKA (BLR)

MARGARET COURT ARENA

Carina WITTHOEFT (GER) vs Caroline GARCIA (FRA) [8] 

Tatjana MARIA (GER) vs Maria SHARAPOVA (RUS)

After Men’s Singles match

Not before 7pm
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Jessika PONCHET (FRA)

HISENSE ARENA

Johanna KONTA (GBR) [9] vs Madison BRENGLE (USA) 

Angelique KERBER (GER) [21] vs Anna-Lena FRIEDSAM (GER)

SHOW COURT 2

After Men’s Singles match

Eugenie BOUCHARD (CAN) vs Oceane DODIN (FRA)

Andrea PETKOVIC (GER) vs Petra KVITOVA (CZE) [27]

SHOW COURT 3

Lucie SAFAROVA (CZE) [29] vs Ajla TOMLJANOVIC (AUS)

After 2 Men’s Singles matches

Kristina MLADENOVIC (FRA) [11] vs Ana BOGDAN (ROU)

COURT 5

After Men’s Singles match

Ons JABEUR (TUN) vs Elena VESNINA (RUS) [16]

After Men’s Singles match

Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS) vs Lesia TSURENKO (UKR)

COURT 7

After Men’s Singles match

Lizette CABRERA (AUS) vs Beatriz HADDAD MAIA (BRA)

After Men’s Singles match

Camila GIORGI (ITA) vs Anna KALINSKAYA (RUS)

COURT 8

After Men’s Singles match

Qiang WANG (CHN) vs Madison KEYS (USA) [17]

After Men’s Singles match

Kristyna PLISKOVA (CZE) vs Agnieszka RADWANSKA (POL) [26]

COURT 10

After Men’s Singles match

Mirjana LUCIC-BARONI (CRO) [28] vs Shelby ROGERS (USA)

Naomi OSAKA (JPN) vs Kristina KUCOVA (SVK)

COURT 12

Kurumi NARA (JPN) vs Marketa VONDROUSOVA (CZE)

Nao HIBINO (JPN) vs Donna VEKIC (CRO)

COURT 13

After Men’s Singles match

Varvara LEPCHENKO (USA) vs Anastasija SEVASTOVA (LAT) [14]

After Men’s Singles match

Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs Heather WATSON (GBR)

COURT 14

Kristie AHN (USA) vs Barbora STRYCOVA (CZE) [20]

After 2 Men’s Singles matches

Lauren DAVIS (USA) vs Jana CEPELOVA (SVK)

COURT 15

Anna BLINKOVA (RUS) vs Margarita GASPARYAN (RUS)

After 2 Men’s Singles matches

Su-Wei HSIEH (TPE) vs Lin ZHU (CHN)

COURT 19

After Men’s Singles match

Sorana CIRSTEA (ROU) vs Zarina DIYAS (KAZ)

Polona HERCOG (SLO) vs Ekaterina ALEXANDROVA (RUS)

COURT 20

After Men’s Singles match

Christina McHALE (USA) vs Aliaksandra SASNOVICH (BLR)

COURT 22

Lara ARRUABARRENA (ESP) vs Richel HOGENKAMP (NED)