Sloane Stephens faces former junior doubles partner Timea Babos in second-round Australian Open play on Wednesday, while defending champion Caroline Wozniacki and 2016 winner Angelique Kerber are also in action.
WTA Staff
January 15, 2019

ORDER OF PLAY (all courts start 11am)

ROD LAVER ARENA
Sloane STEPHENS (USA) [5] vs Timea BABOS (HUN)
Ashleigh BARTY (AUS) [15] vs WANG Yafan (CHN)
After 1 ATP match, not before 7pm
Beatriz HADDAD MAIA (BRA) [Q] vs Angelique KERBER (GER) [2]

MARGARET COURT ARENA
Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) vs Kiki BERTENS (NED) [9]
After 1 ATP match
Johanna LARSSON (SWE) vs Caroline WOZNIACKI (DEN) [3]
Not before 7pm
After 1 ATP match
Maria SHARAPOVA (RUS) [30] vs Rebecca PETERSON (SWE)

MELBOURNE ARENA
Anett KONTAVEIT (EST) [20] vs Aliaksandra SASNOVICH (BLR)
After 1 ATP match
Katie BOULTER (GBR) vs Aryna SABALENKA (BLR) [11]

1573 ARENA
[WC] Zoe HIVES (AUS) vs Caroline GARCIA (FRA) [19]
After 2 ATP matches, not before 5pm
Petra KVITOVA (CZE) [8] vs Irina-Camelia BEGU (ROU)

COURT 3
After 1 ATP match
[Q] Astra SHARMA (AUS) vs Maria SAKKARI (GRE)
Donna VEKIC (CRO) [29] vs [WC] Kimberly BIRRELL (AUS)

COURT 5
Aleksandra KRUNIC (SRB) / ZHENG Saisai (CHN) vs Monique ADAMCZAK (AUS) / Jessica MOORE (AUS)
After 2 ATP matches
Nadiia KICHENOK (UKR) / WANG Yafan (CHN) vs Oksana KALASHNIKOVA (GEO) / Dayana YASTREMSKA (UKR)

COURT 7
After 1 ATP match
[WC] Destanee AIAVA (AUS) / Naiktha BAINS (AUS) vs Andreja KLEPAC (SLO) / María José MARTÍNEZ SÁNCHEZ (ESP) [5]

COURT 8
Marketa VONDROUSOVA (CZE) vs Petra MARTIC (CRO) [31]
After 1 ATP match
Lesia TSURENKO (UKR) [24] vs Amanda ANISIMOVA (USA)

COURT 10
After 1 ATP match, not before 1pm
Irina BARA (ROU) / Monica NICULESCU (ROU) vs Lara ARRUABARRENA (ESP) / Arantxa PARRA SANTONJA (ESP)

COURT 13
After 1 ATP match
Danielle COLLINS (USA) vs Sachia VICKERY (USA)

COURT 14
After 2 ATP matches
Alexandra PANOVA (RUS) / Laura SIEGEMUND (GER) vs Margarita GASPARYAN (RUS) / Daria GAVRILOVA (AUS)
Alizé CORNET (FRA) / Petra MARTIC (CRO) vs Magda LINETTE (POL) / Ajla TOMLJANOVIC (AUS)

COURT 15
[WC] CHANG Kai-Chen (TPE) / HSU Ching-Wen (TPE) vs Kaitlyn CHRISTIAN (USA) / Asia MUHAMMAD (USA)
After 1 ATP match
Viktoria KUZMOVA (SVK) / Magdalena RYBARIKOVA (SVK) vs Samantha STOSUR (AUS) / ZHANG Shuai (CHN)

COURT 19
Anna-Lena GROENEFELD (GER) / Vania KING (USA) [12] vs Shuko AOYAMA (JPN) / Lidziya MAROZAVA (BLR)
Tatjana MARIA (GER) / Heather WATSON (GBR) vs Nicole MELICHAR (USA) / Kveta PESCHKE (CZE) [4]
After 1 ATP match
Barbora KREJCIKOVA (CZE) / Katerina SINIAKOVA (CZE) [1] vs Ana BOGDAN (ROU) / Anastasia RODIONOVA (AUS)

COURT 20
After 2 ATP matches
Belinda BENCIC (SUI) vs Yulia PUTINTSEVA (KAZ)

COURT 22
Nao HIBINO (JPN) / Desirae KRAWCZYK (USA) vs Miyu KATO (JPN) / Makoto NINOMIYA (JPN) [14]
After 2 ATP matches
Lucie HRADECKA (CZE) / Ekaterina MAKAROVA (RUS) [6] vs Mona BARTHEL (GER) / Sofia KENIN (USA)