The first round of Wimbledon starts on Monday morning as the third Grand Slam of the year gets underway.
WTA Staff

Play starts at 11.30am BST, except Centre and No.1 Court, which start at 1pm BST

Centre Court
After Men's Singles

Johanna LARSSON (SWE) v Petra KVITOVA (CZE) [11]

No.1 Court

Elise MERTENS (BEL) v Venus WILLIAMS (USA) [10]

After Men's Singles

Johanna KONTA (GBR) [6] v Su-Wei HSIEH (TPE)

No.2 Court

After Men's Singles

Marina ERAKOVIC (NZL) v Simona HALEP (ROU) [2]

After Men's Singles

Maryna ZANEVSKA (BEL) v Heather WATSON (GBR)

No.3 Court

After Men's Singles

Ashleigh BARTY (AUS) v Elina SVITOLINA (UKR) [4]

After Men's Singles

Jelena OSTAPENKO (LAT) [13] v Aliaksandra SASNOVICH (BLR)

Court 12

Nao HIBINO (JPN) v Madison KEYS (USA) [17]

After Men's Singles

Dominika CIBULKOVA (SVK) [8] v Andrea PETKOVIC (GER)

Laura Robson faces Beatriz Haddad Maia on Monday (Getty)
Laura Robson faces Beatriz Haddad Maia on Monday (Getty)

Court 18

Beatriz Haddad MAIA (BRA) v Laura ROBSON (GBR)

Court 4 

After two Men's Singles

Ying-Ying DUAN (CHN) v Ana BOGDAN (ROU)

Court 5

After two Men's Singles

Madison BRENGLE (USA) v Richel HOGENKAMP (NED)

Marketa VONDROUSOVA (CZE) v Shuai PENG (CHN)

Court 6

After Men's Singles

Mirjana LUCIC-BARONI (CRO) [26] v Carina WITTHOEFT (GER)

Court 7

After Men's Singles

Barbora STRYCOVA (CZE) [22] v Veronica Cepede ROYG (PAR)

Court 8

Camila GIORGI (ITA) v Alize CORNET (FRA)

After two Men's Singles

Donna VEKIC (CRO) v Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS)

Court 9

After Men's Singles

Sara SORRIBES TORMO (ESP) v Naomi OSAKA (JPN)

Caroline GARCIA (FRA) [21] v Jana CEPELOVA (SVK)

Court 11

After Men's Singles

Francesca SCHIAVONE (ITA) v Mandy MINELLA (LUX)

After Men's Singles

Francoise ABANDA (CAN) v Kurumi NARA (JPN)

Court 14

After two Men's Singles

Naomi BROADY (GBR) v Irina-Camelia BEGU (ROU)

Sabine LISICKI (GER) v Ana KONJUH (CRO) [27]

Court 15

Aryna SABALENKA (BLR) v Irina KHROMACHEVA (RUS)

After Men's Singles

Katerina SINIAKOVA (CZE) v Maria SAKKARI (GRE)

Jennifer BRADY (USA) v Danka KOVINIC (MNE)

Court 16

After Men's Singles

Kristyna PLISKOVA (CZE) v Roberta VINCI (ITA) [31]

After Men's Singles

Elena VESNINA (RUS) [15] v Anna BLINKOVA (RUS)

Court 17

Kai-Chen CHANG (TPE) v Qiang WANG (CHN)

After two Men's Singles

Yulia PUTINTSEVA (KAZ) v Anastasija SEVASTOVA (LAT) [18]

Court to be arranged

(not before 5pm)

Victoria AZARENKA (BLR) v Catherine BELLIS (USA)

Carla SUAREZ NAVARRO (ESP) [25] v Eugenie BOUCHARD (CAN)