British No.1 Johanna Konta headlines action on Centre Court on day three at Wimbledon - check out the full order of play below.
WTA Staff

Play starts at 11.30am BST on outside courts, at 1pm BST on Centre and No.1.

CENTRE COURT

Johanna Konta (GBR) [6] vs Donna VEKIC (CRO)

No.1 COURT

After Men's Singles

WANG Qiang (CHN) vs Venus WILLIAMS (USA) [10]

Beatriz HADDAD MAIA (BRA) vs. Simona HALEP (ROU) [2]

No.2 COURT

Heather WATSON (GBR) vs. Anastasija SEVASTOVA (LAT) [18]

No.3 COURT

Elena VESNINA (RUS) [15] vs. Victoria AZARENKA (BLR)

After two Men's Singles

Camila GIORGI (ITA) vs. Madison KEYS (USA) [17]

COURT 12

After two Men's Singles

Francesca SCHIAVONE (ITA) vs. Elina SVITOLINA (UKR) [4]

Jelena OSTAPENKO (LAT) [13] vs. Francoise ABANDA (CAN)

COURT 18

Dominika CIBULKOVA (SVK) [8] vs. Jennifer BRADY (USA)

After two Men's Singles

Caroline GARCIA (FRA) [21] vs Ana BOGDAN (ROU)

COURT 4

CHAN Hao-Ching (TPE)/Monica NICULESCU (ROU) [9] vs. Veronica CEPEDE ROYG (PAR)/Raluca OLARU (ROU)

Asia MUHAMMAD (USA)/Taylor TOWNSEND (USA) vs. Lucie HRADECKA (CZE)/Katerina SINIAKOVA (CZE) [5]

COURT 5

Shuko AOYAMA (JPN)/YANG Zhaoxuan (CHN) vs. Evgeniya RODINA (RUS)/Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS)

After two Men's Doubles

Lesia TSURENKO (UKR)/Lyudmyla KICHENOK (UKR) vs. WANG Qiang (CHN)/Darija JURAK (CRO)

COURT 6

Andreja KLEPAC (SLO)/Maria Jose MARTINEZ SANCHEZ (ESP) [15] vs. Anastasia RODIONOVA (AUS)/Arina RODIONOVA (AUS)

Paula KANIA (POL)/Nina STOJANOVIC (SRB) vs. Lara ARRUABARRENA (ESP)/Arantxa PARRA SANTONJA (ESP)

COURT 7

Monique ADAMCZAK (AUS)/Storm SANDERS (AUS) vs. Eri HOZUMI (JPN)/Miyu KATO (JPN) [16]

After Men's Doubles

Océane DODIN (FRA)/Tatjana MARIA (GER) vs Irina-Camelia BEGU (ROU)/Sorana CIRSTEA (ROU)

COURT 8

CHANG Kai-Chen (TPE)/Sloane STEPHENS (USA) vs. DUAN Ying-Ying (CHN)/LIANG Chen (CHN)

After Men's Singles (TBF)

After Men's Doubles

Bethanie MATTEK-SANDS (USA)/Lucie SAFAROVA (CZE) [1] vs. Jennifer BRADY (USA)/Alison RISKE (USA)

COURT 9

Makoto NINOMIYA (JPN)/Renata VORACOVA (CZE) vs. Julia BOSERUP (USA)/Christina MCHALE (USA)

After Men's Doubles

Svetlana KUZNETSOVA (RUS)/Kristina MLADENOVIC (FRA) vs. Nicole MELICHAR (USA)/Anna SMITH (GBR)

COURT 11

Alla KUDRYAVTSEVA (RUS)/Alexandra PANOVA (RUS) vs. Lesley KERKHOVE (NED)/Lidziya MAROZAVA (BLR)

After Men's Doubles

Viktorija GOLUBIC (SUI)/Kristyna PLISKOVA (CZE) vs. Anna-Lena GROENEFELD (GER)/Kveta PESCHKE (CZE) [12]

Kirsten FLIPKENS (BEL)/Sania MIRZA (IND) [13] vs. Naomi OSAKA (JPN)/ZHANG Shuai (CHN)

COURT 14

Maria SAKKARI (GRE) vs. Kristyna PLISKOVA (CZE)

After two Men's Singles

Carla SUÁREZ NAVARRO (ESP) [25] vs. PENG Shuai (CHN)

COURT 15

Elise MERTENS (BEL)/Demi SCHUURS (NED) vs. Gabriela DABROWSKI (CAN)/XU Yifan (CHN) [10]

After Men's Doubles

Mona BARTHEL (GER)/Anett KONTAVEIT (EST) vs. Shelby ROGERS (USA)/Donna VEKIC (CRO)

Kateryna BONDARENKO (UKR)/Aleksandra KRUNIC (SRB) vs. Kiki BERTENS (NED)/Johanna LARSSON (SWE) [14]

COURT 16

After two Men's Singles

Carina WITTHOEFT (GER) vs. Aryna SABALENKA (BLR)

COURT 17

Irina-Camelia BEGU (ROU) vs. Ana KONJUH (CRO) [27]

Barbora Strycova (CZE) [22] vs. Naomi OSAKA (JPN)

Court to be arranged (NB 4 PM)

Madison BRENGLE (USA) vs. Petra KVITOVA (CZE) [11]

Court to be arranged (NB 5 PM)

Alize CORNET (FRA)/Xenia KNOLL (SUI) vs. CHAN Yung-Jan (TPE)/Martina HINGIS (SUI) [3]

Timea BABOS (HUN)/Andrea HLAVACKOVA (CZE) [4] vs. Katie BOULTER (GBR)/Katie SWAN (GBR)

Visit www.wimbledon.com to watch live streaming via ‘The Wimbledon Channel’.