The second round of The Championships continues on a jam-packed Thursday, with World No.1 Simona Halep, defending champion Garbiñe Muguruza, and British heroine Johanna Konta just a few of the stars in action.
WTA Staff
July 4, 2018

All start times are local London time. For full Order of Play and to watch live streaming, visit Wimbledon's official site.

CENTRE COURT (1:00PM start)
Following 1 ATP match
[22] Johanna KONTA (GBR) vs. Dominika CIBULKOVA (SVK)

COURT 1 (1:00PM start)
Following 1 ATP match
[1] Simona HALEP (ROU) vs. ZHENG Saisai (CHN)

NO.2 COURT (11:30AM start)
[WC] Katie BOULTER (GBR) vs. [18] Naomi OSAKA (JPN)
Following 3 ATP matches
[3] Garbiñe MUGURUZA (ESP) vs. Alison VAN UYTVANCK (BEL)

NO.3 COURT (11:30AM start)
[17] Ashleigh BARTY (AUS) vs. [Q] Eugenie BOUCHARD (CAN)
Following 3 ATP matches
[12] Jelena OSTAPENKO (LAT) vs. Kirsten FLIPKENS (BEL)

COURT 12 (11:30AM start)
[11] Angelique KERBER (GER) vs. [Q] Claire LIU (USA)
Following 1 ATP match
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. [14] Daria KASATKINA (RUS)

COURT 18 (11:30AM start)
[26] Daria GAVRILOVA (AUS) vs. Samantha STOSUR (AUS)

COURT 4 (11:30AM start)
Following 3 ATP matches
Polona HERCOG (SLO) / Bernarda PERA (USA) vs. [2] Andrea SESTINI HLAVACKOVA (CZE) / Barbora STRYCOVA (CZE)
Oksana KALASHNIKOVA (GEO) / Makoto NINOMIYA (JPN) vs. [Q] Arina RODIONOVA (AUS) / Maryna ZANEVSKA (BEL)

COURT 5 (11:30AM start)
[16] Lyudmyla KICHENOK (UKR) / Alla KUDRYAVTSEVA (RUS) vs. Bethanie MATTEK-SANDS (USA) / Lucie SAFAROVA (CZE)
Following 1 ATP match
[15] Irina-Camelia BEGU (ROU) / Mihaela BUZARNESCU (ROU) vs. Daria GAVRILOVA (AUS) / Vera LAPKO (BLR)
Alison RISKE (USA) / Olga SAVCHUK (UKR) vs. [6] Gabriela DABROWSKI (CAN) / XU Yifan (CHN) 
(to finish 7-6(5) 2-6 3-2)

COURT 6 (11:30AM start)
Following 1 ATP match
Ekaterina MAKAROVA (RUS) / Vera ZVONAREVA (RUS) vs. [LL] Anna BLINKOVA (RUS) / Marketa VONDROUSOVA (CZE)
[1] Timea BABOS (HUN) / Kristina MLADENOVIC (FRA) vs. Eri HOZUMI (JPN) / Miyu KATO (JPN)
Raluca OLARU (ROU) / WANG Yafan (CHN) vs. [5] Latisha CHAN (TPE) / PENG Shuai (CHN)
Irina BARA (ROU) / Alizé CORNET (FRA) vs. [4] Andreja KLEPAC (SLO) / María José MARTINEZ SANCHEZ (ESP)

COURT 7 (11:30AM start)
Following 2 ATP matches
[9] Kiki BERTENS (NED) / Johanna LARSSON (SWE) vs. Monique ADAMCZAK (AUS) / Renata VORACOVA (CZE)

COURT 8 (11:30AM start)
Lesia TSURENKO (UKR) vs. [23] Barbora STRYCOVA (CZE)
Following 1 ATP match
[27] Carla SUAREZ NAVARRO (ESP) vs. [Q] Sara SORRIBES TORMO (ESP)

COURT 9 (11:30AM start)
Petra MARTIC (CRO) / Magdalena RYBARIKOVA (SVK) vs. Lesley KERKHOVE (NED) / Lidziya MAROZAVA (BLR)
[11] Raquel ATAWO (USA) / Anna-Lena GROENEFELD (GER) vs. Xenia KNOLL (SUI) / Anna SMITH (GBR)
LIANG Chen (CHN) / ZHANG Shuai (CHN) vs. Tatjana MARIA (GER) / Heather WATSON (GBR)

Following 1 ATP match
[8] Elise MERTENS (BEL) / Demi SCHUURS (NED) vs. Sorana CIRSTEA (ROU) / Sara SORRIBES TORMO (ESP) (to finish 4-4)

COURT 10 (11:30AM start)
Following 1 ATP match
Dalila JAKUPOVIC (SLO) / Irina KHROMACHEVA (RUS) vs. [17] Vania KING (USA) / Katarina SREBOTNIK (SLO)
Eva HRDINOVA (CZE) / Giuliana OLMOS (MEX) vs. Alicja ROSOLSKA (POL) / Abigail SPEARS (USA)

COURT 11 (11:30AM start)
Following 1 ATP match
[Q] Ysaline BONAVENTURE (BEL) / Bibiane SCHOOFS (NED) vs. [7] CHAN Hao-ching (TPE) / YANG Zhaoxuan (CHN) (to finish 4-3)
[3] Barbora KREJCIKOVA (CZE) / Katerina SINIAKOVA (CZE) vs. [Q] Alexa GUARACHI (CHI) / Erin ROUTLIFFE (NZL)
Following 1 ATP match
Mandy MINELLA (LUX) / Anastasija SEVASTOVA (LAT) vs. Georgina GARCIA PEREZ (ESP) / Fanny STOLLAR (HUN)

COURT 14 (11:30AM start)
Following 2 ATP matches
Jennifer BRADY (USA) vs. [28] Anett KONTAVEIT (EST)

COURT 15 (11:30AM start)
Following 1 ATP match
Sachia VICKERY (USA) vs. [15] Elise MERTENS (BEL)
Danielle COLLINS (USA) / Jessica MOORE (AUS) vs. Veronika KUDERMETOVA (RUS) / Aryna SABALENKA (BLR) 
(to finish 1-0)

COURT 16 (11:30AM start)
Katerina SINIAKOVA (CZE) vs. [WC] Ons JABEUR (TUN)
Alison RISKE (USA) vs. Belinda BENCIC (SUI)
Taylor TOWNSEND (USA) vs. Aliaksandra SASNOVICH (BLR)
Lara ARRUABARRENA (ESP) / Arantxa PARRA SANTONJA (ESP) vs. Belinda BENCIC (SUI) / Kateryna KOZLOVA (UKR)
(to finish 6-3 3-0)

COURT 17 (11:30AM start)
Following 1 ATP match
Lara ARRUABARRENA (ESP) vs. HSIEH Su-wei (TPE)
Sofia KENIN (USA) vs. [Q] Vitalia DIATCHENKO (RUS)

TO BE ARRANGED (not before 5:00PM)
Kateryna BONDARENKO (UKR) / Aleksandra KRUNIC (SRB) vs. [WC] Harriet DART (GBR) / Katy DUNNE (GBR)