All start times are local London time. For full Order of Play and to watch live streaming, visit Wimbledon's official site.

CENTRE COURT (1:00PM start)
Following 1 ATP match
[11] Angelique KERBER (GER) vs. [18] Naomi OSAKA (JPN)

COURT 1 (1:00PM start)
[1] Simona HALEP (ROU) vs. HSIEH Su-wei (TPE)

NO.2 COURT (11:30AM start)
Following 1 ATP match
Dominika CIBULKOVA (SVK) vs. [15] Elise MERTENS (BEL)

NO.3 COURT (11:30AM start)
[17] Ashleigh BARTY (AUS) vs. [14] Daria KASATKINA (RUS)
[12] Jelena OSTAPENKO (LAT) vs. [Q] Vitalia DIATCHENKO (RUS)

Following 1 ATP match
[15] Maria Jose MARTINEZ SANCHEZ (ESP) / Marcelo DEMOLINER (BRA) vs. Sloane STEPHENS (USA) / Jack SOCK (USA)
Lucie HRADECKA (CZE) / Roman JEBAVY (CZE) vs. Victoria AZARENKA (BLR) / Jamie MURRAY (GBR) (to finish 7-6(2) 4-6)

COURT 12 (11:30AM start)
Alison VAN UYTVANCK (BEL) vs. [28] Anett KONTAVEIT (EST)
Following completion of 1 ATP match
[27] Carla SUAREZ NAVARRO (ESP) vs. Belinda BENCIC (SUI)

COURT 18 (11:30AM start)
Following 1 ATP match
[26] Daria GAVRILOVA (AUS) vs. Aliaksandra SASNOVICH (BLR)

COURT 7 (11:30AM start)
Petra MARTIC (CRO) / Magdalena RYBARIKOVA (SVK) vs. [4] Andreja KLEPAC (SLO) / Maria Jose MARTINEZ SANCHEZ (ESP)
[3] Barbora KREJCIKOVA (CZE) / Katerina SINIAKOVA (CZE) vs. Lara ARRUABARRENA (ESP) / Arantxa PARRA SANTONJA (ESP)

Following 1 ATP match
Arantxa PARRA SANTONJA (ESP) / Aisam-ul-Haq QURESHI (PAK) vs. [3] Latisha CHAN (TPE) / Ivan DODIG (CRO)

COURT 8 (Not Before 12:30PM)
[15] Irina-Camelia BEGU (ROU) / Mihaela BUZARNESCU (ROU) vs. Ana BOGDAN (ROU) / Kaitlyn CHRISTIAN (USA)
Following 1 ATP match
Bethanie MATTEK-SANDS (USA) / Lucie SAFAROVA (CZE) vs. Kaia KANEPI (EST) / Andrea PETKOVIC (GER)

COURT 14 (11:30AM start)
[9] Kiki BERTENS (NED) / Johanna LARSSON (SWE) vs. [Q] Arina RODIONOVA (AUS) / Maryna ZANEVSKA (BEL)
Following 2 ATP matches
Anastasia RODIONOVA (AUS) / Andrei VASILEVSKI (BLR) vs. [9] Katarina SREBOTNIK (SLO) / Michael VENUS (NZL)

COURT 15 (Not Before 12:30PM)
[1] Timea BABOS (HUN) / Kristina MLADENOVIC (FRA) vs. Nadiia KICHENOK (UKR) / Anastasia RODIONOVA (AUS)
[WC] Harriet DART (GBR) / Katy DUNNE (GBR) vs. [2] Andrea SESTINI HLAVACKOVA (CZE) / Barbora STRYCOVA (CZE)
[10] Abigail SPEARS (USA) / Juan Sebastian CABAL (COL) vs. Nadiia KICHENOK (UKR) / Marcus DANIELL (NZL)

COURT 17 (11:30AM start)
[LL] Georgina GARCIA PEREZ (ESP) / Fanny STOLLAR (HUN) vs. [12] Nicole MELICHAR (USA) / Kveta PESCHKE (CZE)
Following 1 ATP match
[4] Demi SCHUURS (NED) / Jean-Julien ROJER (NED) vs. Renata VORACOVA (CZE) / Jamie CERRETANI (USA)
Mihaela BUZARNESCU (ROU) / Marcin MATKOWSKI (POL) vs. Alicja ROSOLSKA (POL) / Divij SHARAN (IND)

TO BE ARRANGED (not before 5:00PM)
[12] Johanna LARSSON (SWE) / Matwe MIDDELKOOP (NED) vs. Naomi BROADY (GBR) / Neal SKUPSKI (GBR)
Anna SMITH (GBR) / Ken SKUPSKI (GBR) vs. [11] Nicole MELICHAR (USA) / Alexander PEYA (AUT)