Serena Williams faces Eugenie Bouchard and Garbiñe Muguruza takes on Johanna Konta on Thursday at the first Grand Slam of the year, while Simona Halep and Naomi Osaka are also in action.
WTA Staff
January 16, 2019

ORDER OF PLAY (all courts start 11am)

ROD LAVER ARENA
Viktoria KUZMOVA (SVK) vs Elina SVITOLINA (UKR) [6]
After 1 ATP match
Simona HALEP (ROU) [1] vs Sofia KENIN (USA)
Not before 7pm
Eugenie BOUCHARD (CAN) vs Serena WILLIAMS (USA) [16]

MARGARET COURT ARENA
After 1 ATP match
Naomi OSAKA (JPN) [4] vs Tamara ZIDANSEK (SLO)
Alizé CORNET (FRA) vs Venus WILLIAMS (USA)
Not before 7pm
After 1 ATP match
Johanna KONTA (GBR) vs Garbiñe MUGURUZA (ESP) [18]

MELBOURNE ARENA
Madison BRENGLE (USA) vs Karolina PLISKOVA (CZE) [7]
Anastasia POTAPOVA (RUS) vs Madison KEYS (USA) [17]

1573 ARENA
Camila GIORGI (ITA) [27] vs [Q] Iga SWIATEK (POL)
Elise MERTENS (BEL) [12] vs Margarita GASPARYAN (RUS)

COURT 3
[Q] Bianca ANDREESCU (CAN) vs Anastasija SEVASTOVA (LAT) [13]
After 2 ATP matches
Carla SUÁREZ NAVARRO (ESP) [23] vs Dayana YASTREMSKA (UKR)

COURT 5
After 1 ATP match
[WC] Kimberly BIRRELL (AUS) / Priscilla HON (AUS) vs Harriet DART (GBR) / Anett KONTAVEIT (EST)

COURT 7
After 1 ATP match
PENG Shuai (CHN) / YANG Zhaoxuan (CHN) [16] vs Victoria AZARENKA (BLR) / Ashleigh BARTY (AUS)

COURT 8
WANG Qiang (CHN) [21] vs Aleksandra KRUNIC (SRB)

COURT 10
Gabriela DABROWSKI (CAN) / XU Yifan (CHN) [3] vs Barbora STRYCOVA (CZE) / Marketa VONDROUSOVA (CZE)
Amanda ANISIMOVA (USA) / Danielle COLLINS (USA) vs Raquel ATAWO (USA) / Katarina SREBOTNIK (SLO) [9]
Pauline PARMENTIER (FRA) / Maria SAKKARI (GRE) vs JIANG Xinyu (CHN) / WANG Qiang (CHN)
Elise MERTENS (BEL) / Aryna SABALENKA (BLR) vs Bethanie MATTEK-SANDS (USA) / Demi SCHUURS (NED) [15]

COURT 12

[WC] Astra SHARMA (AUS) / Isabelle WALLACE (AUS) vs Jennifer BRADY (USA) / Alison RISKE (USA)
CHAN Hao-Ching (TPE) / Latisha CHAN (TPE) [7] vs [WC] Ellen PEREZ (AUS) / Arina RODIONOVA (AUS)
Irina-Camelia BEGU (ROU) / Mihaela BUZARNESCU (ROU) [10] vs [WC] Lizette CABRERA (AUS) / Jaimee FOURLIS (AUS)
Kirsten FLIPKENS (BEL) / Johanna LARSSON (SWE) [13] vs Timea BACSINSZKY (SUI) / Vera ZVONAREVA (RUS)

COURT 13
Luksika KUMKHUM (THA) / Evgeniya RODINA (RUS) vs [WC] Alison BAI (AUS) / Zoe HIVES (AUS)

COURT 14
After 2 ATP matches
Andrea PETKOVIC (GER) / Monica PUIG (PUR) vs Eri HOZUMI (JPN) / Alicja ROSOLSKA (POL) [11]

COURT 15
After 1 ATP match
Laura SIEGEMUND (GER) vs HSIEH Su-Wei (TPE) [28]
ZHANG Shuai (CHN) vs Kristyna PLISKOVA (CZE)
Bernarda PERA (USA) / Rebecca PETERSON (SWE) vs HSIEH Su-Wei (TPE) / Abigail SPEARS (USA) [8]

COURT 19
After 1 ATP match
Raluca OLARU (ROU) / Galina VOSKOBOEVA (KAZ) vs Timea BABOS (HUN) / Kristina MLADENOVIC (FRA) [2]
Dalila JAKUPOVIC (SLO) / Irina KHROMACHEVA (RUS) vs Zarina DIYAS (KAZ) / Yulia PUTINTSEVA (KAZ)

COURT 20
Sorana CIRSTEA (ROU) / Jelena OSTAPENKO (LAT) vs DUAN Yingying (CHN) / Vera LAPKO (BLR)
Timea BACSINSZKY (SUI) vs [Q] Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS)

COURT 22
Alexa GUARACHI (CHI) / Alison VAN UYTVANCK (BEL) vs Aliaksandra SASNOVICH (BLR) / Taylor TOWNSEND (USA)
Veronika KUDERMETOVA (RUS) / Sabrina SANTAMARIA (USA) vs Belinda BENCIC (SUI) / Donna VEKIC (CRO)
Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) / Anastasija SEVASTOVA (LAT) vs HAN Xinyun (CHN) / Darija JURAK (CRO)