ORDER OF PLAY -- ALL COURTS, 11:00 AM START

COURT PHILIPPE CHATRIER 
Jelena OSTAPENKO (LAT) vs. [2] Karolina PLISKOVA (CZE)
Ana BOGDAN (ROU) vs. [4] Sofia KENIN (USA)

COURT SUZANNE LENGLEN
after 1 men's match
Kristyna PLISKOVA (CZE) vs. [11] Garbiñe MUGURUZA (ESP)
after 1 men's match
[14] Elena RYBAKINA (KAZ) vs. Fiona FERRO (FRA)

COURT SIMONNE MATHIEU
[7] Petra KVITOVA (CZE) vs. Jasmine PAOLINI (ITA)
after 1 men's match
Alizé CORNET (FRA) vs. ZHANG Shuai (CHN)

COURT 2
Bernarda PERA (USA) / Renata VORACOVA (CZE) vs. [7]  Shuko AOYAMA (JPN) / Ena SHIBAHARA (JPN)
after 1 men's match
[WC] Aubane DROGUET (FRA) / Selena JANICIJEVIC (FRA) vs. [16] Coco GAUFF (USA) / Caty MCNALLY (USA)

COURT 3
[1] HSIEH Su-wei (TPE) / Barbora STRYCOVA (CZE) vs. Maria SANCHEZ (USA) / Astra SHARMA (AUS)
Anna Karolina SCHMIEDLOVA (SVK) / Katarina ZAVATSKA (UKR) vs. Kaitlyn CHRISTIAN (USA) / Giuliana OLMOS (MEX)
Marta KOSTYUK (UKR) / Aliaksandra SASNOVICH (BLR) vs. [11] Lucie HRADECKA (CZE) / Andreja KLEPAC (SLO)
Storm SANDERS (AUS) / Ellen PEREZ (AUS) vs. [14] Alexa GUARACHI (CHI) / Desirae KRAWCZYK (USA) 

COURT 4
after 2 men's matches
Patricia Maria TIG (ROU) vs. Christina MCHALE (USA)
Andrea PETKOVIC (GER) / Yanina WICKMAYER (BEL) vs. Cornelia LISTER (SWE) / Shelby ROGERS (USA)

COURT 5
[10] Hayley CARTER (USA) / Luisa STEFANI (BRA) vs. Aliona BOLSOVA (ESP) / Ulrikke EIKERI (NOR)
Polona HERCOG (SLO) vs. Leylah FERNANDEZ (CAN)
Irina BARA (ROU) vs. Alison VAN UYTVANCK (BEL)

COURT 7
Clara TAUSON (DEN) vs. Danielle COLLINS (USA)
[8] Aryna SABALENKA (BLR) vs. Daria KASATKINA (RUS)

COURT 9
after 1 men's match
Nao HIBINO (JPN) vs. [30] Ons JABEUR (TUN)
after 1 men's match
Lesley PATTINAMA KERKHOVE (NED) / Bibiane SCHOOFS (NED) vs. Lauren DAVIS (USA) / Sabrina SANTAMARIA (USA)

COURT 10
Anna-Lena FRIEDSAM (GER) / Katarina SREBOTNIK (SLO) vs. Jennifer BRADY (USA) / Caroline DOLEHIDE (USA)
Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) / Oksana KALASHNIKOVA (GEO) vs. [WC] Elsa JACQUEMOT (FRA) / Elixane LECHEMIA (FRA)
after 1 men's match
[3] Elise MERTENS (BEL) / Aryna SABALENKA (BLR) vs. Irina-Camelia BEGU (ROU) / Raluca OLARU (ROU)

COURT 11
Kirsten FLIPKENS (BEL) / Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) vs. Kateryna BONDARENKO (UKR) / Sharon FICHMAN (CAN)
Nicole MELICHAR (USA) / Iga SWIATEK (POL) vs. Xenia KNOLL (SUI) / Danka KOVINIC (MNE)
after 1 men's match
[WC] Clara BUREL (FRA) / Jessika PONCHET (FRA) vs. [4] Barbora KREJCIKOVA (CZE) / Katerina SINIAKOVA (CZE)

COURT 12
after 1 men's match 
[29] Sloane STEPHENS (USA) vs. Paula BADOSA (ESP)
[13] Petra MARTIC (CRO) vs. Veronika KUDERMETOVA (RUS)

COURT 13
[WC] Tessah ANDRIANJAFITRIMO (FRA) / Chloé PAQUET (FRA) vs. Miyu KATO (JPN) / Tamara ZIDANSEK (SLO)
after 1 men's match
Laura SIEGEMUND (GER) vs. Julia GOERGES (GER)

COURT 14
after 1 men's match
Kaja JUVAN (SLO) vs. [WC] Clara BUREL (FRA)
after 1 men's match
Anna KALINSKAYA (RUS) / Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. [2] Timea BABOS (HUN) / Kristina MLADENOVIC (FRA)

For the Order of Play in full, visit rolandgarros.com.

2020 Roland Garros Highlights: Pliskova solves Sherif hurdle