Serena Williams takes on Kurumi Nara as second-round action continues at Roland Garros 2019, while popcorn matches include Naomi Osaka and Victoria Azarenka's clash and Aryna Sabalenka's rematch with Amanda Anisimova.
WTA Staff
May 29, 2019

ORDER OF PLAY (all courts start at 11am)

COURT PHILIPPE-CHATRIER
After 1 ATP match
Belinda BENCIC (SUI) [15] vs Laura SIEGEMUND (GER) to finish 4-6, 6-4, 4-4
Serena WILLIAMS (USA) [10] vs [Q] Kurumi NARA (JPN)
Caroline GARCIA (FRA) [24] vs [Q] Anna BLINKOVA (RUS)

COURT SUZANNE-LENGLEN
Naomi OSAKA (JPN) [1] vs Victoria AZARENKA (BLR)
After 2 ATP matches
Simona HALEP (ROU) [3] vs Magda LINETTE (POL)

COURT SIMONNE-MATHIEU
Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) vs Samantha STOSUR (AUS)
After 2 ATP matches
[WC] Priscilla HON (AUS) vs Madison KEYS (USA) [14]

COURT 1
Aryna SABALENKA (BLR) [11] vs Amanda ANISIMOVA (USA)
Danielle COLLINS (USA) vs Ashleigh BARTY (AUS) [8]

COURT 14
Iga SWIATEK (POL) vs WANG Qiang (CHN) [16]
After 1 ATP match
HSIEH Su-Wei (TPE) [25] vs Andrea PETKOVIC (GER)

COURT 7
Katerina SINIAKOVA (CZE) vs Maria SAKKARI (GRE) [29]

COURT 6
After 3 ATP matches
Daria KASATKINA (RUS) [21] vs Monica PUIG (PUR)

COURT 4
[WC] Aubane DROGUET (FRA) / Selena JANICIJEVIC (FRA) vs Oksana KALASHNIKOVA (GEO) / Rebecca PETERSON (SWE)
Samantha STOSUR (AUS) / ZHANG Shuai (CHN) [5] vs Veronika KUDERMETOVA (RUS) / Galina VOSKOBOEVA (KAZ)
Andreja KLEPAC (SLO) / Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) vs [WC] Alizé CORNET (FRA) / Jonathan EYSSERIC (FRA)

COURT 5
Gabriela DABROWSKI (CAN) / XU Yifan (CHN) [4] vs Irina BARA (ROU) / Dalila JAKUPOVIC (SLO)
Mandy MINELLA (LUX) / Alison VAN UYTVANCK (BEL) vs Anastasia POTAPOVA (RUS) / Dayana YASTREMSKA (UKR)
Jennifer BRADY (USA) / Alison RISKE (USA) vs Nicole MELICHAR (USA) / Kveta PESCHKE (CZE) [7]
YANG Zhaoxuan (CHN) / Maximo GONZALEZ (ARG) vs Anna-Lena GROENEFELD (GER) / Robert FARAH (COL) [8]

COURT 8
Monique ADAMCZAK (AUS) / Jessica MOORE (AUS) vs Kirsten FLIPKENS (BEL) / Johanna LARSSON (SWE) [15]
Polona HERCOG (SLO) / Evgeniya RODINA (RUS) vs Alicja ROSOLSKA (POL) / YANG Zhaoxuan (CHN) [13]
Darija JURAK (CRO) / Raluca OLARU (ROU) [16] vs Anna-Lena FRIEDSAM (GER) / Laura SIEGEMUND (GER)
Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) / Vera ZVONAREVA (RUS) vs Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) / Anastasija SEVASTOVA (LAT)

COURT 9
After 1 ATP match
Magdalena RYBARIKOVA (SVK) / Marketa VONDROUSOVA (CZE) vs [WC] Amandine HESSE (FRA) / Jessika PONCHET (FRA)
[WC] Chloe PAQUET (FRA) / Pauline PARMENTIER (FRA) vs Belinda BENCIC (SUI) / Viktoria KUZMOVA (SVK)
Kaitlyn CHRISTIAN (USA) / Frederik NIELSEN (DEN) vs Gabriela DABROWSKI (CAN) / Mate PAVIC (CRO) [2]
Demi SCHUURS (NED) / Jean-Julien ROJER (NED) [4] vs [WC] Amandine HESSE (FRA) / Benjamin BONZI (FRA)

COURT 10
Alizé CORNET (FRA) / Petra MARTIC (CRO) vs Alexa GUARACHI (CHI) / Tamara ZIDANSEK (SLO)
[WC] Estelle CASCINO (FRA) / Elixane LECHEMIA (FRA) vs María José MARTÍNEZ SÁNCHEZ (ESP) / Sara SORRIBES TORMO (ESP)
After 1 ATP match
Elise MERTENS (BEL) / Aryna SABALENKA (BLR) [6] vs Tatjana MARIA (GER) / Heather WATSON (GBR)

COURT 11
[ALT] vs CHAN Hao-Ching (TPE) / Latisha CHAN (TPE) [8]
After 1 ATP match
Lyudmyla KICHENOK (UKR) / Santiago GONZALEZ (MEX) vs Shuko AOYAMA (JPN) / Divij SHARAN (IND)

COURT 12
Aliaksandra SASNOVICH (BLR) / Taylor TOWNSEND (USA) vs [WC] Fiona FERRO (FRA) / Diane PARRY (FRA)
After 2 ATP matches
Aleksandra KRUNIC (SRB) vs Lesia TSURENKO (UKR) [27]

COURT 13
[Q] Aliona BOLSOVA (ESP) vs Sorana CIRSTEA (ROU)
Irina-Camelia BEGU (ROU) vs Karolina MUCHOVA (CZE)
After 1 ATP match
JIANG Xinyu (CHN) / WANG Qiang (CHN) vs Timea BABOS (HUN) / Kristina MLADENOVIC (FRA) [2]

For full order of play, visit rolandgarros.com.